Лукајиќ ја има поддршката од управата, a за лошите резултати казна во висина од половина плата!

2018 20 Мар

Лошите резултати остварени сезонава во АБА-лигата, каде што дојдовме до само три победи и завршивме на последното место, како и во досегашниот дел од домашното првенство во кое веќе имаме шест порази, се причините поради кои управата на МЗТ Скопје Аеродром донесе одлука за казнување на кошаркарите и на тренерите со 50-отсто од нивните месечни примања.

Ова е мерка предвидена во Дисциплинскиот правилник на клубот, која се надеваме дека позитивно ќе делува кај играчите и членовите на стручниот штаб во пресрет на одлучувачкиот дел од шампионатот на Македонија во кој ја бркаме седмата титула по ред. Кошаркарите и тренерите се свесни дека остварените резултати во досегашниот дел од сезоната се под очекувањата и реномето на МЗТ Скопје Аеродром и најавуваат далеку подобри игри со цел да ги остварат целите на клубот, а со тоа да донесат радост кај нашата навивачка армија.

Истовремено, луѓето кои го предводат тимот од Аеродром би сакаат да ја потврдат довербата која ја имаат во тренерот Жељко Лукајиќ, чие место на клупата воопшто не е загрозено. Тој ја има максималната поддршка на сите во клубот за до крајот на сезоната, што дефинитивно треба да биде мотив плус за него, но и за неговите избраниците брзо да ја надминат кризата и да почнат да играат онака како што знаат и како што од нив очекуваат сите на кои низ вените им тече сино-бела крв.

МЗТ Скопје Аеродром веќе утре ќе ги одмери силите на домашен терен со Кожув, а до крајот на првата фаза од Првата лига ќе одиграме уште два меча и тоа на гости кај АВ Охрид и кај Пелистер. Потоа следува она вистинското, Суперлигата со шесте најдобри екипи до која имаме сосема доволно време за влегување во посакуваната форма за остварување на главната цел сезонава – одбраната на шампионскиот трофеј.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page