Јордан Минчев повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром

2018 09 Мар

Бугарскиот интернационалец Јордан Минчев повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска беше ставен крај на договорот за заем од Фенербахче, чиј член е официјално.

Ова доаѓа на иницијатива на репрезентативецот на Бугарија и тоа покрај инсистирањето на луѓето од нашиот клуб соработката да продолжи и за наредната сезона. Преовлада неговата желба да се врати дома и тоа во тимот на Академик од Правец, каде што би имал далеку поголема минутажа.

Минчев во „Јане Сандански“ дојде во октомври минатата година и оттогаш одигра 14 натпревари со просек од 5,4 поени, 3,1 скок и една асистенција. Најдобра партија прикажа на гостувањето кај Игокеа кога постигна 19 поени.

Управата на МЗТ Скопје Аеродром му посакува сѐ најдобро во продолжението од кариерата, со надеж дека во блиска иднина повторно ќе ни се вкрстат патиштата.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page