Пораз од Цедевита во последниот домашен меч сезонава во АБА

2018 03 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во вечерашната пресметка со Цедевита (64-85) во последниот меч на домашен терен сезонава во АБА-лигата, а во склоп на 21. коло од регионалното натпреварување.

Сино-белите три четвртини се држеа против исклучително силниот противник, кој е еден од фаворитите за триумф во лигата на најдобрите од поранешна СФР Југославија. Почнавме добро, по нецели седум минути имавме 13-7, но потоа противникот врати со 19-2 и дојде до двоцифрена предност (25-15). Ова не го поколеба избраниците на тренерот Жељко Лукајиќ, кои го следеа силното темпо на тимот од Загреб, а во третиот период дури и намалија на само пет поени негатива (46-51). Но, помалиот фонд играчи односно далеку подолгата клупа на Цедевита им овозможи на гостите да стиснат до крајот, што им овозможи повторно зголемување на водството, а со тоа и сигурна победа.

Радосав Спасојевиќ со 13 поени беше најефикасен кај МЗТ Скопје Аеродром, Дарко Соколов постигна 12, Јуре Лалиќ беше стрелец на 11, а Дамјан Стојановски својот стоти меч во АБА-лигата го заврши со 10 поени.

Последниот меч во АБА-лигата сезонава го играме следната недела и тоа на гостински терен кај Морнар. Претходно, во вторник, сино-белите ќе ја одработат домашната задача и тоа кај Гостивар.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page