МЗТ Скопје Аеродром загуби на домашен терен од Морнар

2017 10 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат на две победи сезонава во АБА-лигата, откако денеска загубија на домашен терен од Морнар (69-72) во меч од 11. коло од регионалното натпреварување.

Сино-белите, носени на крилјата на навивачката група „Фемили“ и предводени од новиот тренер Жељко Лукајиќ, покажаа нова енергија и играа одлично 30 минути во кои имаа позитива и од 19 поени (57-38). Но, во последната четвртина противникот погоди буквално сѐ што шутна, а имаше и луда среќа во клучните моменти за голем триумф во битката за опстанок.

Трајковски со 17 поени беше најпрецизен во составот од „Јане Сандански“, а Симоновски, Мајсторовиќ и Лалиќ постигнаа по 11 поени.

Следен меч за нашиот тим е веќе задутре на гости кај Кожув во склоп на 9. коло од Првата лига, додека следниот викенд ќе му гостуваме на Партизан.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page