Урош Луковиќ: МЗТ Скопје ги има најдобрите услови за работа во АБА-лигата!

2017 03 Дек

Српскиот кошаркарски интернационалец, Урош Луковиќ, иако одигра само нецела сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром (2015/16), сепак, со радост се навраќа на деновите минати во нашиот клуб.

Сегашниот кошаркар на црногорски Морнар, во интервју за српските медиуми, ги потенцира убавите денови минати во Македонија, каде што покрај во таборот на „металците“ играше и за Куманово и за Кожув.

„МЗТ Скопје Аеродром ги има најдобрите услови за работа и тренинзи во цела АБА-лига. Тоа што го имаат во 'Јане Сандански' го нема никој друг“, изјави Луковиќ.

Високиот центар во сино-белиот дрес настапи на девет средби во регионалното натпреварување со просек од 11,4 поени и 6,2 скока. Тој воеднo ја освои и двојната круна во домашните натпреварувања.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page