Црногорецот Спасојевиќ го менува Џенсен во составот на МЗТ Скопје Аеродром

2017 27 Окт

Црногорскиот интернационалец Радосав Спасојевиќ (25 год. 204 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша договор со шесткратниот македонски шампион со важност до крајот на сезоната.

Спасојевиќ игра на позицијата силно крило, каде што ќе им биде од голема помош на Бојан Трајковски и Јуре Лалиќ во битката под кошевите. Минатата сезона настапуваше за Мега Бемакс за која одигра 19 натпревари во АБА-лигата со просек од 9,9 поени и 3,5 скока. Еден од подобрите натпревар за тимот од Сремска Митровица му беше токму против нашиот клуб, кога ни постигна 14 поени во мечот одигран во Скопје (75-74) со три постигнати тројки. Претходно, две сезони настапувал за Сутјеска, а има играно уште и за австриска Аркадиа и шпански Овиедо.

Црногорецот доаѓа на местото на Американецот Даниел Џенсен, кој не ги оправда очекувањата на стручниот штаб, поради што со взаемна согласност беше раскинат договорот со него.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page