Без сили за изненадување против неприкосновената Црвена звезда

2016 17 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со само девет кошаркари не успеаја да го изненадат најдобриот тим и актуелен шампион во АБА-лигата, Црвена звезда (73-93), во денешниот меч со кој беше означен стартот на вториот дел од сезоната во регионалното натпреварување.

Сино-белите, кои настапија без Ксавиер Темс, Даниел Кларк и Стојан Ѓуроски, пружија посилен отпор во првото полувреме, во кое гостите колку и да се трудеа, сепак, не остварија позначајна позитива. Но, малата деконцентрација на стартот од третиот период и осумте поени во низа му донесоа плус 16 (51-35) на гостинот од Белград, позитива која умешно ја одржаа до самиот крај.

Центрите Џош Скот и Јуре Лалиќ беа најдобри во таборот на аеродромци со 21 поени и девет скока односно 15 поени и пет скока, додека Шарлон Клоф реализира 12 поени, седум скока и пет асистенции. Овој праз воедно значеше и крај на победничката серија на домашен терен во АБА-лигата, а која застана на бројката четири.

Следниот натпревар на МЗТ Скопје Аеродром е по седум дена, кога ќе му гостуваме на белградски Партизан.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page