Сигурна победа над Спарс за два од два на стартот од АБА2-лигата

2019 09 Окт

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората победа во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата, откако со далеку подобра игра во второто полувреме го скршија отпорот на незгодниот тим на Спарс (77-65), кој ни беше ривал во полуфиналето од плејофот минатата сезона.

Клучна за победата на нашиот тим беше серијата 15-3 во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која дојдовме до највисокото водство со 13 поени (68-55), кое ни ја осигура победата на првото гостување во регионалното натпреварување. И првата „жртва“ на тимот предводен од Ѓорѓи Кочов беше тим од БиХ и тоа тузланска ОКК Слобода пред една недела во Скопје.

Двете екипи беа изедначени речиси во сите статистички категории, па нијанси го одлучуваа победникот како двете тројки повеќе (6-4), двете погодени слободни фрлања повеќе (14-12) и по трите украдени топки повеќе (11-8) односно загубени топки помалку (15-18) во корист на МЗТ Скопје Аеродром. Американецот Џабари Хиндс беше убедливо најдобар во нашиот состав, завршувајќи го мечот со 23 поени, девет скока, осум асистенции и три украдени топки. Двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Дамјан Стојановски со 12 поени и Нуни Омот со 10 поени, сите во првото полувреме.

„Металците“ следните два меча во АБА2-лигата ќе ги одиграат на домашен терен, а прв ривал ќе им биде словенечка Рогашка, веќе следниот вторник во „Јане Сандански“.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page