Роденденски подарок: Нуни Омот е МВП на првото коло во АБА2-лигата!

2019 04 Окт

Фантастично официјално деби во дресот на МЗТ Скопје Аеродром имаше кенискиот интернационалец Нуни Омот, кој одигра маестрално во синоќешната победа над ОКК Слобода Тузла (110-88) на стартот од сезоната во АБА2-лигата.

Кошаркарот на сино-белите, кој вчера го прослави 25. роденден, средбата ја заврши со 33 поени за 28 минути поминати во игра и тоа со само едно промашување за два поени (7/8), а беспрекорни 6/6 за ударите за тројки. Омот додаде и по три скока и асистенции, а имаше и една украдена топка за 37 вкупен коефициент на корисност. Тој воедно беше и прв стрелец со 33 поени, со најдобар процент на успешни удари кон противничкиот кош (92,9-отсто).

Меѓу најдобрите по првото коло од АБА2 е и Американецот Џабари Хиндс, кој е втор асистент со осум успешни додавања и втор „крадец“ со четири украдени топки.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page