АБА лига

И „Цедевита“ стана дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 22 Сеп
Управата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува да го засилува спонзорскиот тим со чија помош ќе бркаме две…
УНИ Банка и следната сезона ќе „настапува“ во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 20 Сеп
Македонскиот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром, откако солидно го засили играчкиот состав за новата сезона, засилено работи…
Странците пристигнаа: Новиот МЗТ Скопје ги „запали моторите“ за новата сезона! 2018 15 Авг
Среда велат дека бил најсреќен ден во неделата, па во контекст на ова стручниот штаб на МЗТ…
Ги дознавме ривалите во АБА2, сезоната ја почнуваме со две средби во „Јане Сандански“ 2018 26 Јул
Челниците на регионалното јадранско натпреварување денеска ставија крај на сите дилеми и ги објавија имињата на екипите…
МЗТ Скопје Аеродром се засили со Хрватот Иванов! 2018 25 Јул
Хрватскиот интернационалец Иве Иванов (32 год, 200 см) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
Дамјан Стојановски: Во МЗТ Скопје сум како дома и затоа без размислување - останав! 2018 09 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски, денеска и официјално го стави потписот на договорот со МЗТ Скопје Аеродром,…
МЗТ Скопје Аеродром го потврди настапот во АБА2-лигата! 2018 05 Јун
МЗТ Скопје Аеродром и седма сезона по ред ќе настапува во јадранската конкуренција, откако управата на клубот…
МЗТ Скопје Аеродром е седми најгледан тим во АБА! 2018 17 Апр
Средбите од АБА-лигата сезонава ги проследиле речиси 400.000 вљубеници во кошарката, што носи просек од околу 2.500…
Страница 1 од 35
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page