Трофеи

Клубот во својата историја има освоено шест титули во македонската кошаркарска лига во рамките на СФР Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017), како и девет трофеи Купот на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).

Шампиони за сезона 2011/2012

Шампиони за сезона 2011/2012
МЗТ Скопје Аеродром - Фени Индустри (4-1)
Кавадарци

Куп на Македонија 2012

Куп на Македонија 2012
МЗТ Скопје Аеродром 84-66 Фени Индустри
Скопје 

Куп на Македонија 1999

Куп на Македонија 1999
МЗТ Бос Скопје - Николферт 78-73 Гостивар
Кавадарци

 

Куп на Македонија 1997

Куп на Македонија 1997
МЗТ Скопје 92-86 Тиквеш Кавадарци
Радовиш

 

Куп на Македонија -1996

Куп на Македонија -1996
МЗТ Скопје 69-64 Годел Работнички
Скопје

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page