Еврокуп

АБА Јадранска лига

МК прва лига

 • Нов триумф над Куманово за нова шампионска титула
  Нов триумф над Куманово за нова шампионска титула
  Кошаркарите на МЗТ Скопје се старо нови шампиони во домашното кошаркарско првенство откако вечерва во неизвесен меч го совладаа домаќинот Куманово со резултат 88-90. Средбата помина во израмнета игра на…
 • МЗТ Скопје го совлада Куманово и поведе со 2-1
  МЗТ Скопје го совлада Куманово и поведе со 2-1
  Во третиот меч од финалната плејоф серија кој вечерва се одигра во СЦ Јане Сандански во Скопје, тимот на МЗТ Скопје Аеродром беше поуспешен од Куманово и славеше со резултат…
 • Гостински триумф над Куманово 75-82
  Гостински триумф над Куманово 75-82
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија гостински триумф над Куманово со резултат 75-82 во вториот меч од финалната серија кој вечерва се одигра во Куманово. Со агресивна игра и добра…

Разно

Facebook

Twitter

1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6 adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgKineticus logo.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpggolden art m.jpggranit-logo.jpghotel-russia-29.pngtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page